Начало В детайли Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в Боровец
4798
Икономика

Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в Боровец

Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в курортен комплекс Боровец.Срещата бе открита от областния управител на Софийска област Силвия Арнаутска и се състоя в хотел „Рила“.

Автор: БТА / Редактор: | 25 Ноември 2025, 15:57 ч.
Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в Боровец
Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в Боровец
Снимка © БТА

Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в курортен комплекс Боровец. Срещата бе открита от областния управител на Софийска област Силвия Арнаутска и се състоя в хотел „Рила“. 

Жители на няколко населени места в Бургаско временно се отказват от намерения

Ден за демонстрация на способности на многонационалното летателно учение Thra

Жена е блъсната на пешеходна пътека на булевард „Добруджа“ в Добр

Правилно е да се наложи вето и руският патриарх или който и да било друг да н

Мъж на 58 години е привлечен като обвиняем за предизвикване по непредпазливос

Арнаутска каза, че днешната среща е по разпореждане на министър-председателя Росен Желязков във връзка с нормалното протичане на сезона.

Кметът на община Самоков Ангел Джоргов каза, че Боровец е важен не само за общината и областта, а е национален курорт. По думите му туризмът е ключов отрасъл за общината. През последните години са направени инвестиции в инфраструктурата. Той припомни, че миналата година Туристическият информационен център бе преместен в курорта, а тази година това отново ще се случи. По думите на кмета е направена необходимата организация за нормалното протичане на зимния сезон. Той отчете, че миналогодишният сезон е бил па-успешен спрямо предходния и е отчетен ръст на посетителите с шест процента. 

От Областната дирекция на МВР София казаха, че са изготвени планове за нормално протичане на зимния сезон. Ще има допълнително командировани двама служители. Ще бъдат командировани и допълнително двама полицаи от Румъния. Има осигурени и ски патрули. 

Старши комисар Георги Иванов, директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ - София област каза, че всяка година извършват подготовка за зимния сезон спрямо техниката. Ще има конкретни мероприятия за подготовката на сезона. Боровец разполага с един пожарен автомобил, който е оборудван със специални съоръжения. При нужда ще бъдат изпращани пожарни автомобили от Самоков, Костенец и Ихтиман. Проверени са десет големи обекта. Ще бъдат извършени проверки в останалите планирани обекти.

Инж. Румен Сачански от Областното пътно управление каза, че са готови за сезона. Направена е проверка на техниката. Подготовката на пътищата за зимата е почти приключила. Миналата седмица е направена маркировка на пътя Самоков - София, а ремонтът на пътя Самоков - Ихтиман се очаква да приключи скоро. 

Черепно-мозъчна травма е причина за смъртта на 38-годишен мъж от Русе, чието

Министерството на труда и социалната политика ще отвори мярка за вътрешна моб

Депутатите избраха постоянна делегация на Народното събрание в Парламентарнат

От Министерството на туризма казаха, че имат готовност да извършват проверки в помощ на хотелиери и ресторантьори. Ще бъдат отправени забележки, а след това и санкции, ако не се вземат нужните мерки. Представителите на ведомството съобщиха, че миналата година от Боровец е имало много малко жалби от гости на курорта спрямо другите зимни курорти у нас. На територията на комплекса всички писти са категоризирани. 

Управителят на „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) - София-област инж. Росица Итова каза, че са извършили профилактика на язовир "Бели Искър". Другата седмица предстои измиване и дезинфекция на двата резервоара в курорта. Обяснено беше, че ако възникнат непредвидени ситуации, могат да бъдат изпратени екипи от Самоков, Долна баня и Ихтиман.

Хотелиери добавиха, че имат проблеми с водоснабдяването и посочиха, че от крановете тече жълта и кална вода. По думите им този проблем е от години и попитаха ВиК от какво зависи и как може да бъде оправен. Кметът Ангел Джоргов обясни, че следващата седмица бъде свикана среща с ВиК, за да могат да разрешат проблема. 

Директорът на Регионалната здравна инспекция - София-област д-р Розалина Чобанова посочи, че вървят регулярни проверки както всеки сезон - проверка на чистотата по басейните, кухненските блокове и към този момент няма отклонения. Тя помоли всички хотелиери да погледнат и актуализират договорите за медицинско обслужване. Проверява се и чистота на водата, единствено мътността й е над нормата, но няма проблем, който да застрашава здравето на туристите. 

Директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) инж. Ирена Петкова се обърна към Областното пътно управление да има повече инициативност за почистване на пътя към курорта и поиска пред местната власт да бъдат раздадени повече съдове за разделно събиране. 

От Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) информираха, че имат екипи, които са разпределени в Боровец и допълниха, че ще има засилени проверки.

Обърнато бе и внимание, че има бездомни кучета, които влизат на територията на хотелите и се случва да разнасят отпадъци от контейнери. Кметът отговори, че Общината е институцията, която отговоря за тях и посочи, че служителите на Центъра за безстопанствени животни ще направят обходи. 

От Центъра за спешна медицинска помощ казаха, че не им достигат трима лекари, двама лекари асистенти и медицинска сестра. Те компенсират с екипи от съседни населени места. 

В рамките на срещата бе обърнато внимание и на указания на ДАНС за повишено внимание във връзка с геополитическата обстановка, включително при настаняване на туристи от Държавата Израел.

От „Електрохолд България“ информираха, че отдел София-област разполага с нужната техника и аварийният персонал е обезпечен с нужното облекло. 

Представители на „Електроразпределителни мрежи - Запад“ казаха, че всички проблемни участъци са годни за експлоатация. В момента се премахват високи дървета. Имат възможност и за командироване на допълнителен брой служители. Както информирахме, преди дни изпълнителният директор на дружеството Радослав Цветков каза, че ежегодно преди зимния сезон екипи на ЕРМ - Запад започват подготовка на дружеството, която включва обход на трасетата, почистване на просеки и използване на термовизионна техника за обследване на електропроводите.

На въпрос от хотелиерите дали ще се подобри ситуацията с паркирането, кметът Джоргов каза, че вече са ремонтирани три паркинга и когато се направи новият паркинг в курорта, тогава се надяват да има повече свободни места. Той изрази желание в Боровец да бъде направен двуетажен паркинг. 

От концесионера „Бороспорт“ увериха, че са готови за сезона. Пистите са обезопасени, направена е профилактика и очакват понижение на температурите, за да могат да правят технически сняг. От концесионера изразиха надежда да бъде ограничен тежкотоварният трафик по пътя Боровец - София, защото има много хора, които пътуват от столицата до курорта и обратно в рамките на ден. Става дума за събота и неделя и предпразничните дни. От Областното пътно управление казаха, че ще проведат срещи с кмета Ангел Джоргов и превозвачи. 

Хотелиерите изразиха недоволство за това, че миналата година, когато курортът остана без ток, обяснението на дружеството пред туристите е било, че има много сняг и го определиха като „несериозно“. 

Областният управител на Софийска област обясни, че миналата година са в били постоянен контакт и добави, че се надява тези срещи да дадат резултат и да се намери решение на всички проблеми. Силвия Арнаутска отбеляза, че природата също има въздействие и посочи, че тяхната роля е превантивна. 

Заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров посочи, че от страна на МВР ще има допълнителни командировани 42 служители. 

Миналата седмица кметът на общината проведе среща с институциите от община Самоков, които също изразиха готовност за нормалното протичане на сезона. 

Министерството на туризма организира и проведе поредица от работни срещи, посветени на подготовката и цялостната оценка на готовността на курортите за предстоящия зимен туристически сезон 2025/2026. 

В средата на този месец по време на пресконференция в Националния пресклуб в Самоков Ангел Джоргов каза, че се очаква официалното откриване на зимния сезон в Боровец да бъде на 27 декември. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
Към днешна дата комплексните и значими язовири са запълнени с 5254,3 млн. куб. м вода, което представлява 80,39% от общия им обем. Това съобщи Министерството на околната среда и во ...
Ушата сова, кукумявка и лястовица бяха спасени със съдействието на РИОСВ-София и Спасителния център за диви животни
Експерти от Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ) в София организираха транспортирането на три защитени вида птици до Спасителния център за диви животни „Зе ...
Откриха възрастен мъж от Вършец след близо деветчасово издирване
След близо деветчасово издирване възрастен мъж от Вършец е открит, след като изгубил посока по време на излет за гъби, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана. В неделя 79 ...
На територията на област Благоевград са задържани трима младежи за притежание на наркотици, съобщиха от полицията
Трима младежи са задържани на територията на област Благоевград за притежание на наркотици, съобщиха от Областната дирекция на МВР в града. Мъж на 24 години от Благоевград е задърж ...
Представители на гребните спортове и риболовни сдружения настояха за спешен ремонт на дигата на язовир „Николово“ край Русе
Представители на гребните спортове и риболовни сдружения се събраха на протест под надслов „Да спасим язовир „Николово“: ремонт на дигата, отчетност и нормално во ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Столичната община разширява дейностите по възстановяването на езерата в Южния парк
Столичната община разширява дейностите по проекта „Езерата на Южния парк“, като обхваща цялата водна инфраструктура в парка. Това съобщиха от общинската администрация.& ...
Екоинспекцията във Варна организира проверка заради влошеното качество на водата за къпане в района на Офицерския плаж
Регионалната инспекция по околна среда и води във Варна организира проверка заради постъпила информация от Регионалната здравна инспекция за установено влошено качество на водите з ...
Започва кампания за превенция и разпознаване на рисковете, свързани с нелегалната миграция
Започва информационната кампания „Направи промяната“, насочена към превенция и разпознаване на рисковете, свързани с нелегалната миграция, с особен фокус върху превозва ...
Повече случаи на подадени неистински документи за стаж са установили от НОИ в Кърджали от началото на годината спрямо 2025 г.
Докато през 2025 г. установените случаи на подадени неистински документи за стаж при пенсиониране в Териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ) в Кърджали с ...
Идентично предложение за изграждане на електропровод, част от проект за ветрогенераторен парк в Голо Бърдо, е внесено в Общинския съвет в Перник
Оттегленото за разглеждане от Общински съвет - Радомир инвестиционно предложение за изработване на подробен устройствен план за трасе и сервитут на нов електропровод към вятър ...
Тикер в 16:13 ч.
Столичната община разширява дейностите по проекта „Езерата на Южния парк&l ...
Начало В детайли
4798
Икономика

Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в Боровец

Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в курортен комплекс Боровец.Срещата бе открита от областния управител на Софийска област Силвия Арнаутска и се състоя в хотел „Рила“.

| 25 Ноември 2025, 15:57 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в Боровец
Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в Боровец
Снимка © БТА

Институциите в Софийска област изразиха готовност за нормалното протичане на зимния сезон в курортен комплекс Боровец. Срещата бе открита от областния управител на Софийска област Силвия Арнаутска и се състоя в хотел „Рила“. 

Арнаутска каза, че днешната среща е по разпореждане на министър-председателя Росен Желязков във връзка с нормалното протичане на сезона.

Кметът на община Самоков Ангел Джоргов каза, че Боровец е важен не само за общината и областта, а е национален курорт. По думите му туризмът е ключов отрасъл за общината. През последните години са направени инвестиции в инфраструктурата. Той припомни, че миналата година Туристическият информационен център бе преместен в курорта, а тази година това отново ще се случи. По думите на кмета е направена необходимата организация за нормалното протичане на зимния сезон. Той отчете, че миналогодишният сезон е бил па-успешен спрямо предходния и е отчетен ръст на посетителите с шест процента. 

От Областната дирекция на МВР София казаха, че са изготвени планове за нормално протичане на зимния сезон. Ще има допълнително командировани двама служители. Ще бъдат командировани и допълнително двама полицаи от Румъния. Има осигурени и ски патрули. 

Старши комисар Георги Иванов, директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ - София област каза, че всяка година извършват подготовка за зимния сезон спрямо техниката. Ще има конкретни мероприятия за подготовката на сезона. Боровец разполага с един пожарен автомобил, който е оборудван със специални съоръжения. При нужда ще бъдат изпращани пожарни автомобили от Самоков, Костенец и Ихтиман. Проверени са десет големи обекта. Ще бъдат извършени проверки в останалите планирани обекти.

Инж. Румен Сачански от Областното пътно управление каза, че са готови за сезона. Направена е проверка на техниката. Подготовката на пътищата за зимата е почти приключила. Миналата седмица е направена маркировка на пътя Самоков - София, а ремонтът на пътя Самоков - Ихтиман се очаква да приключи скоро. 

От Министерството на туризма казаха, че имат готовност да извършват проверки в помощ на хотелиери и ресторантьори. Ще бъдат отправени забележки, а след това и санкции, ако не се вземат нужните мерки. Представителите на ведомството съобщиха, че миналата година от Боровец е имало много малко жалби от гости на курорта спрямо другите зимни курорти у нас. На територията на комплекса всички писти са категоризирани. 

Управителят на „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) - София-област инж. Росица Итова каза, че са извършили профилактика на язовир "Бели Искър". Другата седмица предстои измиване и дезинфекция на двата резервоара в курорта. Обяснено беше, че ако възникнат непредвидени ситуации, могат да бъдат изпратени екипи от Самоков, Долна баня и Ихтиман.

Хотелиери добавиха, че имат проблеми с водоснабдяването и посочиха, че от крановете тече жълта и кална вода. По думите им този проблем е от години и попитаха ВиК от какво зависи и как може да бъде оправен. Кметът Ангел Джоргов обясни, че следващата седмица бъде свикана среща с ВиК, за да могат да разрешат проблема. 

Директорът на Регионалната здравна инспекция - София-област д-р Розалина Чобанова посочи, че вървят регулярни проверки както всеки сезон - проверка на чистотата по басейните, кухненските блокове и към този момент няма отклонения. Тя помоли всички хотелиери да погледнат и актуализират договорите за медицинско обслужване. Проверява се и чистота на водата, единствено мътността й е над нормата, но няма проблем, който да застрашава здравето на туристите. 

Директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) инж. Ирена Петкова се обърна към Областното пътно управление да има повече инициативност за почистване на пътя към курорта и поиска пред местната власт да бъдат раздадени повече съдове за разделно събиране. 

От Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) информираха, че имат екипи, които са разпределени в Боровец и допълниха, че ще има засилени проверки.

Обърнато бе и внимание, че има бездомни кучета, които влизат на територията на хотелите и се случва да разнасят отпадъци от контейнери. Кметът отговори, че Общината е институцията, която отговоря за тях и посочи, че служителите на Центъра за безстопанствени животни ще направят обходи. 

От Центъра за спешна медицинска помощ казаха, че не им достигат трима лекари, двама лекари асистенти и медицинска сестра. Те компенсират с екипи от съседни населени места. 

В рамките на срещата бе обърнато внимание и на указания на ДАНС за повишено внимание във връзка с геополитическата обстановка, включително при настаняване на туристи от Държавата Израел.

От „Електрохолд България“ информираха, че отдел София-област разполага с нужната техника и аварийният персонал е обезпечен с нужното облекло. 

Представители на „Електроразпределителни мрежи - Запад“ казаха, че всички проблемни участъци са годни за експлоатация. В момента се премахват високи дървета. Имат възможност и за командироване на допълнителен брой служители. Както информирахме, преди дни изпълнителният директор на дружеството Радослав Цветков каза, че ежегодно преди зимния сезон екипи на ЕРМ - Запад започват подготовка на дружеството, която включва обход на трасетата, почистване на просеки и използване на термовизионна техника за обследване на електропроводите.

На въпрос от хотелиерите дали ще се подобри ситуацията с паркирането, кметът Джоргов каза, че вече са ремонтирани три паркинга и когато се направи новият паркинг в курорта, тогава се надяват да има повече свободни места. Той изрази желание в Боровец да бъде направен двуетажен паркинг. 

От концесионера „Бороспорт“ увериха, че са готови за сезона. Пистите са обезопасени, направена е профилактика и очакват понижение на температурите, за да могат да правят технически сняг. От концесионера изразиха надежда да бъде ограничен тежкотоварният трафик по пътя Боровец - София, защото има много хора, които пътуват от столицата до курорта и обратно в рамките на ден. Става дума за събота и неделя и предпразничните дни. От Областното пътно управление казаха, че ще проведат срещи с кмета Ангел Джоргов и превозвачи. 

Хотелиерите изразиха недоволство за това, че миналата година, когато курортът остана без ток, обяснението на дружеството пред туристите е било, че има много сняг и го определиха като „несериозно“. 

Областният управител на Софийска област обясни, че миналата година са в били постоянен контакт и добави, че се надява тези срещи да дадат резултат и да се намери решение на всички проблеми. Силвия Арнаутска отбеляза, че природата също има въздействие и посочи, че тяхната роля е превантивна. 

Заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров посочи, че от страна на МВР ще има допълнителни командировани 42 служители. 

Миналата седмица кметът на общината проведе среща с институциите от община Самоков, които също изразиха готовност за нормалното протичане на сезона. 

Министерството на туризма организира и проведе поредица от работни срещи, посветени на подготовката и цялостната оценка на готовността на курортите за предстоящия зимен туристически сезон 2025/2026. 

В средата на този месец по време на пресконференция в Националния пресклуб в Самоков Ангел Джоргов каза, че се очаква официалното откриване на зимния сезон в Боровец да бъде на 27 декември. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
Ушата сова, кукумявка и лястовица бяха спасени със съдействието на РИОСВ-София и Спасителния център за диви животни
Откриха възрастен мъж от Вършец след близо деветчасово издирване
На територията на област Благоевград са задържани трима младежи за притежание на наркотици, съобщиха от полицията
Представители на гребните спортове и риболовни сдружения настояха за спешен ремонт на дигата на язовир „Николово“ край Русе
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
Столичната община разширява дейностите по възстановяването на езерата в Южния парк
Контекст
Екоинспекцията във Варна организира проверка заради влошеното качество на водата за къпане в района на Офицерския плаж
В детайли
Започва кампания за превенция и разпознаване на рисковете, свързани с нелегалната миграция
Сфера
Повече случаи на подадени неистински документи за стаж са установили от НОИ в Кърджали от началото на годината спрямо 2025 г.
Контекст
Идентично предложение за изграждане на електропровод, част от проект за ветрогенераторен парк в Голо Бърдо, е внесено в Общинския съвет в Перник
Основна линия
Олег Невзоров е на разпит в полицията във Варна, не е задържан
Контекст
Собственикът на корпорация "Куб" Олег Невзоров се намира необезпокояван във Варна
Сфера
Международният военен турнир „Най-добър войн 2026“ започна във Велико Търново
Местен фокус
Язовирите в страната са запълнени на над 80% от обема си
Основна линия
Олег Невзоров е локализиран веднага при стъпването му в България
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2026 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2026 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.